Dywidenda i zmiana nazwy WZ PKN Orlen podjęło decyzję

Ma on niemal połowę (49,9 proc.) akcji tej spółki. Reszta znajduje się w rękach innych instytucjonalnych i indywidualnych akcjonariuszy. Jest on też hurtowym dostawcą dla innych sieci i właścicieli niezależnych stacji. Obserwacje te potwierdzają cotygodniowe raporty paliwowe Komisji Europejskiej. Wyraźnie widać, że ceny paliw w Polsce są najniższe w regionie.

Przedwyborcze cuda w spółkach kontrolowanych przez Skarb Państwa nie ustają. “Zakładamy, że w 2021 i 2022 roku będziemy mieli ponad bezobsługowych punktów odbioru paczek. Będą one instalowane we
współpracy z partnerem przy nowych sklepach Ruchu i przy naszych
stacjach paliw” – powiedział Obajtek. Ponadto, co roku, ten minimalny próg ma rosnąć o 15 groszy w każdym następnym roku, aż do osiągnięcia poziomu 5,20 zł w 2030 r.

Wyniesie, zgodnie ze strategią, 3,5 zł na jedną akcję, a na jej wypłatę spółka przeznaczy prawie 1,5 mld zł. Taką decyzję podjęli akcjonariusze koncernu, przychylając się do wcześniejszej rekomendacji Zarządu PKN ORLEN. Termin wypłaty dywidendy ustalono na 3 października 2022 r. Dywidenda PKN Orlen wyniosła w 2022 roku 3,50 zł na jedną akcję.

“Dość kłamstw”. Obajtek o cenach paliw i rozwoju Orlenu

Po ogłoszeniu strategii w poniedziałek przed godziną 11.00 akcje Orlenu,
które chwilę wcześniej spadały nawet 4 proc., zaczęły szybko odrabiać
straty i zwyżkowały w pewnym momencie ponad 7 proc. Na zamknięciu sesji
za jedną akcję płockiego koncernu płacono 55,34 zł, po zwyżce o 3,40
proc. Wypłata dywidendy dla akcjonariuszy Orlenu jest przewidziana na czwartek 31 sierpnia. To efekt wysokich zysków spółki z ubiegłego roku.

  • Wcześniej w piątek poznaliśmy wyniki finansowe Orlenu za IV kwartał, w ramach których spółka pochwaliła się też rekordowymi wynikami finansowymi za cały 2022 r.
  • “Obecne punkty obsługowe odbioru paczek na stacjach paliw pozostaną, więc łącznie mielibyśmy około 3000 punktów” – dodał.
  • Pod koniec września koncern uspokajał, że “przy wyłączeniu nieprzewidzianych wahań czy zdarzeń na rynku, na które koncern nie ma wpływu, scenariusz braku paliw bądź nagłego wzrostu cen nie zagraża Polsce”.
  • Jest to jednak wynik, który może nie pozwolić na osiągnięcie przychodów rzędu 400 mld zł, które prognozował dla Orlenu po połączeniu z PGNiG pod koniec ubiegłego roku prezes koncernu Daniel Obajtek.
  • – To ręczne sterowanie gospodarką – komentuje w rozmowie z money.pl mężczyzna, który nie ujawnia nazwiska.

W ujęciu kwartalnym jedynie w segmencie gazu udało się zanotować lepsze wyniki w porównaniu z pierwszymi trzema miesiącami tego roku. Stanowiska spółki bronił też minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Dodaje, że to, co robi Orlen, przypomina mu działanie południowokoreańskich czeboli – to forma konglomeratów koncernów.

Dywidenda Orlenu – wypłata w 2023 roku

Październik może, ale nie musi wygenerować specyficzne dla naszego polskiego rynku impulsy dla ruchu WIG – mówi Maciej Bobrowski, dyrektor działu analiz DM BDM.

Pozostała część, czyli około 20,9 mld zł, będzie przeznaczona na kapitał zapasowy. Pod koniec sierpnia na “anomalię” w cenach paliw w Polsce zwrócili uwagę analitycy banku Goldman Sachs, o czym w money.pl pisaliśmy jako pierwsi. Stwierdzili oni, że gdy w Czechach, na Słowacji i na Węgrzech ceny paliw latem rosły wraz ze zwyżką notowań ropy naftowej, to w Polsce tak się nie działo. Cudem na Orlenie, czyli sytuacją z przełomu roku. Stawki VAT na paliwa, ceny paliw na Orlenie niemal się wtedy nie zmieniły.

Analitycy podnoszą cenę docelową dla akcji Elektrotim. Spółka może utrzymywać pozytywny trend…

W ubiegły czwartek, na tydzień przed wypłatą dywidendy, Orlen opublikował wyniki finansowe za drugi kwartał roku. Podano, że grupa Orlen osiągnęła w drugim kwartale ponad 4,5 mld zł zysku – o 0,9 mld zł więcej, niż rok wcześniej. Zysk za całe pierwsze półroczne wyniósł 13,6 mld zł (przy ponad 6,5 mld zł rok wcześniej). – Wystarczy porównać ceny detaliczne z tymi wyznaczonymi przez rynek.

Miejmy nadzieję, że w kolejnych latach nie będzie tak drastycznych restrykcji jak zamykanie gospodarek itp. Pod kątem inwestowania (dla akcjonariuszy) PKN Orlen wygląda bardzo obiecująco. Jeśli wszystkie założenia ze strategii 2030 uda się zrealizować – akcjonariusze powinni być bardzo zadowoleni, zarówno ze względu na dywidendę jak i potencjalny wzrost kursu akcji. Zwyczaje Walne Zgromadzenie akcjonariuszy PKN
Orlen zdecydowało w środę o przeznaczeniu 6,385 mld zł na wypłatę
dywidendy, co oznacza 5,5 zł na akcję. Akcjonariusze
zdecydowali także o zmianie nazwy spółki na Orlen SA.

i 27 października odbędzie się kolejna edycja #GPWInnovationDay. Inwestorzy sami wybrali…

“Chcemy mocno wchodzić w bezobsługowe punkty odbioru paczek,
zakładam, że w ciągu półtora roku jesteśmy w stanie to zrobić” –
poinformował prezes Obajtek podczas poniedziałkowej konferencji
prasowej. Wydatków można się spodziewać nie tylko w rozwoju organicznym. Jedno to zapowiedziane konsolidacje olej wti spadł poniżej 110 usd za baryłkę w sektorze paliwowym, Orlen chce przejmować także w innych obszarach. Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek w wywiadzie opublikowanym w poniedziałkowym “Pulsie Biznesu” zapytany o przejęcie “Ruchu” wyjaśnił, że bardzo mocno rozwijany jest detal w Orlenie. Dzień dywidendy został ustalony na 10 sierpnia.

Zawiadomienie o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez członków zarządu spółki Orlen zostało złożone 10 października w Prokuraturze Okręgowej w Płocku. Potwierdziła nam to prokurator Iwona Śmigielska-Kowalska, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Płocku. PKN Orlen najpóźniej w pierwszym kwartale 2021 roku przekaże Komisji Europejskiej wstępny wniosek w sprawie przejęcia PGNiGk. “Pominęliśmy w strategii zbilansowanie się z PGNiG, ale jesteśmy bardzo mocno zdeterminowani, by to połączenie przeprowadzić, podobnie jak w przypadku Lotosu” – powiedział w poniedziałek prezes Orlenu Daniel Obajtek.

Środowa sesja na rynkach giełdowych przynosi kontynuację zainicjowanego ostatniego trendu wzrostowego. Przestrzeń do obniżek stóp procentowych w Polsce będzie tym większa, im bardziej z obniżkami będą się spóźniały główne banki centralne, zwiększając ryzyko globalnej recesji – ocenia Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB. Innowacyjna spółka chce być liderem w dziedzinie instrumentów optycznych dla małych satelitów. Quercus TFI uruchamia nowy subfundusz, który ma za zadanie odwzorować zwyżki amerykańskiego indeksu spółek technologicznych z efektem dwukrotnej dźwigni. W tym tygodniu warto mieć na uwadze takie spółki jak PZU, Hydrotor czy Kruk.

Warren Buffett kupując akcje japońskich gigantów handlowych pomógł wywindować tamtejszy rynek do poziomów nie widzianych od wielu dziesięcioleci. To poziom najniższy od 6 września, kiedy to złoty mocno słabł po zaskakująco mocnym cięciu stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. Porównując rok do roku, notujemy wyraźny wzrost zamówień, mamy więc spory potencjał wzrostu przychodów – wskazuje Jędrzej Kowalewski, prezes złoto konsoliduje się pobliżu kluczowego poziomu $1200 Scanway. Podczas pierwszych minut środowej sesji akcje Medicalgorithmics drożały o ponad 6 proc. Na wyobraźnię inwestorów podziałała kolejna umowa, tym razem zawarta z jednym z trzech największych dostawców rozwiązań technologicznych w obszarze kardiologii w USA. Przewiduje ona integrację systemu sztucznej inteligencji i oprogramowania diagnostycznego polskiej firmy z urządzeniem do monitoringu pracy serca partnera.

Początek października przynosi całkowitą odmianę nastrojów na rynkach. Widać to także na rynku walut – dolar schodzi już w pobliże 4,26 zł. W ostatnich dniach na rynku widać było cofnięcie na USD. Podczas środowej sesji także filir fisher – znani handlowcy możemy obserwować nieznaczną słabość dolara amerykańskiego, jednak skala ruchu jest niewielka. Miara cen hurtowych wzrosła we wrześniu bardziej niż oczekiwano, wskazując na malejącą presję inflacyjną na gospodarkę USA.

Dywidenda PKN Orlen – tak ma rosnąć do 2030 r.

Walne zgromadzenie Orlenu podjęło decyzje w sprawie podziału zysku spółki i wysokości dywidendy za 2022 rok w czerwcu. Zarząd koncernu zaproponował już wcześniej, by dywidenda wyniosła 5,5 zł na akcję. Jeden z akcjonariuszy Orlenu zawiadomił prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez członków zarządu koncernu. Wskazuje, że ceny paliwa w Polsce powinny być o ok. 1,40 zł/litr wyższe. – To ręczne sterowanie gospodarką – komentuje w rozmowie z money.pl mężczyzna, który nie ujawnia nazwiska.


Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *